ASEM info Board - Asia-Europe Meeting

Culture in times of globalization – the Asia-Europe Meeting (Kultura w czasach globalizacji – spotkanie Azji i Europy)

14 October 2014




Source: Rzeczpospolita (RP) (Poland)
Source type: Newspaper
Published on: 13 Sep 2010

For the first time, the ASEM Culture Ministers' Meeting was held in Poland. The meeting, which ended last 10 September with a joint declaration from participants, discussed "Heritage and the Challenges of the Present". (In Polish)

Po raz pierwszy w Polsce odbyło się Spotkanie Ministrów Kultury Azji i Europy ASEM. Wspólne oświadczenie zakończyło w piątek obrady na temat „Dziedzictwa wobec wyzwań współczesności"

W poznańskim szczycie uczestniczyło 36 krajów Europy i Azji oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i Fundacji Azja-Europa. Wśród nich było 20 reprezentantów w randze ministra. Zjazdy ministrów kultury odbywają się co dwa lata na przemian w Azji i Europie. Wcześniejsze spotkania kulturalne miały miejsce w Pekinie (2003), Paryżu (2005) i Kuala Lumpur – stolicy Malezji (2008).

- Ryszard Kapuściński, jeden z najwybitniejszych twórców polskiej kultury, powiedział, że Europa i Azja nigdy się nie spotykają, bo tak bardzo się różnią. Zjazd w Poznaniu i towarzyszące mu artystyczne Biennale Mediations dowodzi, że nie miał racji - mówił Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego na sesji plenarnej. I dodawał: - Polska zaproponowała, by przewodnim tematem naszego spotkania była ochrona dziedzictwa. Jeden z fundamentów zachowania tożsamości narodowej, bogactwa i różnorodności kulturowej.

Głównym celem poznańskiego szczytu było wypracowanie wspólnego programu działań, uzupełniającego prace UNESCO.

Podczas debaty m.in. Kim Chan, przedstawiciel Korei, mówił: -Chciałbym, aby ludzie Azji i Europy zbliżyli się do siebie. W programie ochrony dziedzictwa współpracujemy już z Niemcami, Francuzami, Włochami i jesteśmy im bardzo wdzięczni. Jednym z naszych najważniejszych problemów jest zapobieganie nielegalnemu handlowi zabytkami i dziełami sztuki, zwłaszcza przez Internet.

Cornelia Pieper, wiceminister spraw zagranicznych Niemiec ds. kontaktów kulturalnych, przypomniała, że jej kraj w ramach międzynarodowych umów, realizuje takie konkretne zadania, jak np. renowacja zabytkowej świątyni w Indiach, czy historycznej wioski w Wietnamie. Seiichi Kondo, sekretarz agencji ds. Kultury Japonii, zwracał uwagę na zagrożenie dziedzictwa kulturowego wojnami, katastrofami naturalnymi, nielegalnymi wykopami archeologicznymi, globalnym ociepleniem.

W Poznaniu odbyły się cztery sesje warsztatowe, poświęcone: budowaniu świadomości dziedzictwa, dialogowi międzykulturowemu, zarządzaniu miastami historycznymi oraz zagrożeniom i ratowaniu dóbr kultury podczas kataklizmów i konfliktów.

W zamykającym czwarte Spotkanie Ministrów Kultury Azji i Europy oświadczeniu ministrowie państw ASEM podkreślają potrzebę koordynacji działań dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego, międzynarodowej współpracy i wymiany doświadczeń. Deklarują m.in. rozwój portalu Culture360, prowadzonego przez Fundację Azja-Europa (ASEF) - platformy wymiany światowych informacji kulturalnych. Postulują powszechne ratyfikowanie Konwencji UNESCO dotyczącej zakazu i zapobiegania nielegalnemu wywozowi dzieł kultury. Zachęcają do promocji idei Dni Dziedzictwa, popularnych w części krajów członkowskich i organizacji wspólnych edukacyjnych szkoleń. – Nasze deklarację przekażemy 8 szczytowi państw ASEM z udziałem premierów, rozpoczynającemu się w październiku w Brukseli – zapowiada minister Bogdan Zdrojewski.

ASEM (Asia-Europe Meeting) skupia 48 członkow z państw Unii Europejskiej i Azji. Gremium to zainicjowano w Bangkoku w 1996 roku. Jego działalność reguluje dokument Asia-Europe Cooperation Framework (AECF) przyjęty na szczycie londyńskim w 1998 r. Jedynym zinstytucjonalizowanym organem działającym w ramach ASEM jest Fundacja ASEF (Asia-Europe Foundation), z siedzibą w Singapurze.

ASEM współpracuje w trzech obszarach: politycznym (walka z terroryzmem, migracje, prawa człowieka, zmiany klimatyczne, procesy globalizacji), ekonomicznym i kulturalnym. Główną formą spotkań w ramach ASEM są szczyty: duże polityczno-gospodarcze z udziałem szefów państw i małe na szczeblu ministerialnym.

Poznański szczyt był tym mniejszym, ale niezwykle ważnym, bo bezpośrednio poprzedzającym duży październikowy w Brukseli. Po raz pierwszy uczestnikami-obserwatorami byli w Poznaniu przedstawiciele Rosji i Australii i Nowej Zelandii. Państw, które za miesiąc staną się pełnoprawnymi członkami ASEM . Gospodarzem następnego piątego Spotkania ministrów kultury państw ASEM w 2012 roku będzie Indonezja.

 


ASEM InfoBoard
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.