Tusk on good governance at the ASEM Summit (In Polish: Tusk na szczycie ASEM o zarządzaniu globalnym)

14 October 2014
Source: Rzeczpospolita (RP) (Poland)
Source type: Newspaper
Published on: 04 Oct 2010

Posted on: 12 Oct 2010

Premier Donald Tusk ocenił, że poniedziałkowy szczyt Europy i Azji w Brukseli potwierdza, iż także kraje azjatyckie uznały potrzebę zarządzania globalnego i wsp�łpracy w zwiększeniu dyscypliny finansowej i nadzorze nad międzynarodowymi instytucjami finansowymi.

"To spotkanie dzisiejsze jest ważniejsze niż dotychczasowe szczyty ASEM (Asia-Europe Meeting). Po wystąpieniach przywódców azjatyckich widać, że kryzys, przy swych złych skutkach, przyniósł także dobre skutki. Przywódcy w wymiarze globalnym zrozumieli, że współpraca jest niezbędna, także współpraca, jeżeli chodzi o większą dyscyplinę finansową i nadzór nad międzynarodowymi instytucjami finansowymi" - powiedział premier dziennikarzom pierwszego dnia szczytu ASEM.

"Po raz pierwszy w głosach przywódców Chin i Korei słychać było wyraźniejsze otwarcie na argumenty, które w Europie zdobywają coraz więcej uznania" - dodał. Wyznał, że podczas szczytu i w jego kuluarach z satysfakcją mówił o polskich doświadczeniach z kryzysu.

Zauważył też postęp w podejściu państw azjatyckich do ważnej dla Europy kwestii walki z ociepleniem klimatu. "Kwestia zmian klimatycznych i współpracy międzynarodowej coraz częściej się pojawia w wypowiedziach naszych azjatyckich partnerów" - powiedział.

Jest to już ósmy szczyt ASEM, największego po ONZ zgromadzenia na świecie. Przywódcy 46 państw UE i Azji spotykają się w Brukseli do wtorku, by rozmawiać o skutkach światowego kryzysu gospodarczego w sferze zarządzania światowego, zmianach klimatycznych i handlu. Ponadto na szczycie omówione zostaną kwestie ściślejszej współpracy UE z Azją w dziedzinie energii, ochrony środowiska i bezpieczeństwa żywności. Obie strony omówią też zagrożenia terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, a także sytuację w Iranie, Birmie, Afganistanie i Korei Północnej.

W spotkaniu po raz pierwszy biorą udział przedstawiciele Rosji (szef dyplomacji Siergiej Ławrow), Australii i Nowej Zelandii, które zostały przyjęte jako nowi członkowie ASEM. "To przykład na to, jak bardzo globalizuje się polityka" - ocenił Tusk.

ASEM został zainicjowany w 1996 r. w Bangkoku w celu rozwijania współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej. Członkowie ASEM razem reprezentują 58 proc. populacji świata, 50 proc. światowego PKB i ponad 60 proc. międzynarodowego handlu. Azjatyccy członkowie ASEM są kluczowymi partnerami handlowymi UE, reprezentując w 2009 roku ponad jedną czwartą unijnego handlu na świecie (619 mld euro).

Premier Tusk uczestniczył tylko w pierwszym dniu szczytu i już wraca do kraju.

Źródło: PAP http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,81048,8464989,Tusk_na_szczycie_ASEM_o_zarzadzaniu_globalnym.html